• CENTER  OF RELIGIOUS SCIENCE RESEARCH AND INTERNATIONAL SPIRITUAL RELATIONS
    CENTER OF RELIGIOUS SCIENCE RESEARCH AND INTERNATIONAL SPIRITUAL RELATIONS
  • ЦЕНТР РЕЛІГІЄЗНАВЧИХ ДОСЛІДЖЕНЬ ТА МІЖНАРОДНИХ ДУХОВНИХ СТОСУНКІВ
    ЦЕНТР РЕЛІГІЄЗНАВЧИХ ДОСЛІДЖЕНЬ ТА МІЖНАРОДНИХ ДУХОВНИХ СТОСУНКІВ
  • ЦЕНТР РЕЛИГИОВЕДЧЕСКИХ  ИССЛЕДОВАНИЙ И МЕЖДУНАРОДНЫХ ДУХОВНЫХ ОТНОШЕНИЙ
    ЦЕНТР РЕЛИГИОВЕДЧЕСКИХ ИССЛЕДОВАНИЙ И МЕЖДУНАРОДНЫХ ДУХОВНЫХ ОТНОШЕНИЙ

Прага, Чехія 2012

Представники Центру релігієзнавчих досліджень та міжнародних духовних стосунків відвідали давнє й містичне місто – Прагу. Лише декілька цікавих об'єктів у нашому фото звіті.

Одна з візитних карток Праги – Карлов міст (у минулому – міст Юдіфі), прикрашений великою кількістю скульптур, більшість з яких зображує святих, які опікуються містом. Згадаємо тут лише величну постать Св. Августина, а також Св. Іоанна, який, згідно з сучасною легендою, виконує усі бажання якщо потерти постамент, на якому стоїть статуя.

2012_08_prague_st_1

Щоб побачити інші скульптурні ансамблі з зображеннями святих, краще їхати до Праги, але багато цікавого можна дізнатись і в путівнику Eastern Europe Travel 

Костел Діви Марії під ланцюгом (Church of Virgin Mary under Chain; Cz.: Řádový kostel Panny Marie pod řetězem)
Костел був закладений у 1169 році - це одна з найдавніших церков і перша інституція ордену Іоанітів в Європі. За початковим планом – це романьска базиліка. За довгу історію свого існування костел пережив пожежі та реставрації - у готичному стилі, а, згодом, відповідно до модних тенденцій тодішньої Європи, і в стилі ренесанс та барокко. Костел є діючим.

2012_08_prague_m_3

2012_08_prague_m_2

Поруч з костелом знаходиться Посольство Суверенного Військового Мальтійського Ордену (Аmbassade de l'Ordre souverain et Militaire de Malte). (Див. офіційний сайт: http://www.orderofmalta.int/)
Мальтійські лицарі (Іоаніти) – мабуть, одна з найцікавіших тем історії, перш за все історії Римо-католицької церкви.

Офіційна назва Ордену сьогодні - Суверенний Військовий Орден лицарів-госпітальєрів святого Іоанна Єрусалимського, Родосу і Мальти. Унікальний католицький орден, який є водночас і державою – з представництвами по всьому світу (в тому числі й в Україні – див. інтерв'ю з послом Паулем Фрідріхом фон Фурхерром).

2012_08_prague_m_7

2012_08_prague_m_8

Костел Св. Миколая (St. Nicholas Church, Old Town Square; Cz.: Kostel Sv.Mikuláše)
На цьому місці існувала збудована у XIII столітті церква в романському стилі, що була головною для жителів Праги до того часу, як було завершено будівництво храму Діви Марії перед Тином. У XVIII столітті бенедиктинці розпочали будівництво нової церкви у стилі барокко. Новий храм було зведено досить швидко, всього за п'ять років – у 1732-1737 роках. У 1870-1914 роках церква належала російській православній церкві, а після Другої Світової війни храм відійшов гуситам. На сьогодні це Чехословацька гуситська церква.

2012_08_prague_g_2

2012_08_prague_g_4

Велика кришталева люстра, виконана в формі імператорської корони, була подарована російським імператором Миколою ІІ.

2012_08_prague_g_6

Костел Святого Миколая, Малостранська площа (Church of Saint Nicholas, Lesser Town; Cz.: Kostel svatého Mikuláše, Malá Strana)
Ще один храм святому Миколаю у Празі розташований на іншому березі річки Влтави. Храм було збудовано у першій половині XVIII століття на місці церкви (присвяченій Св.Миколаю), що згадується у джерелах ще з кінця ХІІІ століття. Будівництво було розпочато тим же архітектором (Christoph Dientzenhofer), що збудував також й інший храм, що присвячений святому Миколаю. Але а ні йому, ані його сину (Kilian Ignaz Dientzenhofer), який продовжив будівництво, не вдалося побачити завершену будівлю. Остаточними роботами керував зять останнього Ансельмо Лураго (Anselmo Lurago). Церкву було завершено у 1737-1752 роках. З самого початку церква і башта мали різних власників – перша належала єзуїтам, друга – муніципалітету.

2012_08_prague_n_1

Храм Діви Марії перед Тином – Тинський храм (Church of the Virgin Mary Before Tyn - Týn Church; Cz.: Kostel Panny Marie před Týnem)
Будівництво храму розпочалось у XIV столітті на місці романської церкви XII століття, а завершилось зведенням характерних 80-ти метрових веж у 1511 році. Під час гуситського повстання, церква стала улюбленим місцем послідовників Яна Гуса, але потім знов відійшов католикам. Як і більшість історичних будівель Праги, храм пережив пожежі (у 1679, 1819 рр.) і реконструкцію. Детальна інформація про Прагу історичну – на інформаційному порталі http://www.praguecityline.cz/

2012_08_prague_t_3

2012_08_prague_t_6

Старонова синагога (Old-New Synagogue in Prague; also – Altneuschul; Cz.: Staronova synagoga)
– побудована в кінці ХІІІ століття. Це найбільш стара синагога у єврейському кварталі Праги і одна з найдавніших у Європі. Про історію створення і легенди про цю пам'ятку релігійного життя Праги можна дізнатись на офіційному сайті празької синагоги: http://www.synagogue.cz

Тут, за легендою, жив Голем – штучна людина, створена з глини. Цими сходами Голем піднімався на гору, і дехто вважає, що його тіло все ще залишається тут, на території синагоги. Втім, переконатись, чи це правда, досить важко – горище закрите для відвідувачів.

2012_08_prague_s_1

Майзельська синагога (Maisel Synagogue; Cz.: Maiselova synagoga)
Збудована у 1590-1592 роках головою єврейського кварталу Мордехаєм Майзелєм (Mordechai Maisel). Будівля пережила кілька реконструкцій – після пожежі у 1689 її було відновлено у бароковому стилі, а у 1893-1905 реконструйовано у псевдоготичному стилі. Зараз синагога функціонує як музей. Інформацію про єврейські музеї Праги і старе кладовище можна дізнатись на сайті http://www.jewishmuseum.cz

2012_08_prague_s_2

Годинник зі зворотнім ходом (Hebrew Clock, north side of the Old Town Hall)
Цей годинник прикрашає Стару ратушу (Old Town Hall), що розташована поряд з Високою синагогою (High Synagogue). Інформацію щодо синагог у Празі дивіться на сайті: http://www.scrapbookpages.com

 

2012_08_prague_s_7

Текст і фото: Валерія Іванченко