• ЦЕНТР РЕЛІГІЄЗНАВЧИХ ДОСЛІДЖЕНЬ ТА МІЖНАРОДНИХ ДУХОВНИХ СТОСУНКІВ
    ЦЕНТР РЕЛІГІЄЗНАВЧИХ ДОСЛІДЖЕНЬ ТА МІЖНАРОДНИХ ДУХОВНИХ СТОСУНКІВ
  • ЦЕНТР РЕЛИГИОВЕДЧЕСКИХ  ИССЛЕДОВАНИЙ И МЕЖДУНАРОДНЫХ ДУХОВНЫХ ОТНОШЕНИЙ
    ЦЕНТР РЕЛИГИОВЕДЧЕСКИХ ИССЛЕДОВАНИЙ И МЕЖДУНАРОДНЫХ ДУХОВНЫХ ОТНОШЕНИЙ
  • CENTER  OF RELIGIOUS SCIENCE RESEARCH AND INTERNATIONAL SPIRITUAL RELATIONS
    CENTER OF RELIGIOUS SCIENCE RESEARCH AND INTERNATIONAL SPIRITUAL RELATIONS

Дві святині: собор Св.Петра в Ватикані та собор Св.Павла в Римі

14 жовтня 2012 року під час всенародної прощі УГКЦ прочани з України відвідали Базиліку Святого Павла за міськими мурами, а 15 жовтня 2012 року в Соборі Святого Петра відбулася урочиста літургія, на якій були присутні паломники з різних регіонів України та інших країн світу. В усіх заходах брала участь співробітник Центру релігієзнавчих досліджень та міжнародних духовних стосунків Скубко Леся (автор інформації та фотозвіту).

Собор Святого Петра (італ. Basilica di San Pietro; Базиліка Святого Петра) - католицький храм, який є найбільш важливою культовою спорудою Ватикану, що до останнього часу вважалась найбільшою християнською церквою в світі. Це одна з чотирьох патріарших базилік Риму і церемоніальний центр Римської католицької церкви.

Першу базиліку св. Петра спорудив імператор Константин на тому місці, де під час жорстоких переслідувань Нерона розп'яли та захоронили святого апостола Петра – першого єпископа Риму. Будівництво цього першого храму тривало з 324 р. по 349 р. Тисячу років потому цей храм знаходився вже в аварійному стані, що спонукало папу Миколая V в 1452 р. розпочати перебудову собору. Над його створенням працювали найвидатніші італійські архітектори та митці того часу – Браманте, Рафаель, Перуцці, Мікеланджело. Посвячення храму здійснив папа Урбан VІІІ у 1626 р. (будівництво нового собору тривало 120 років).
Зверху, на фасаді встановлені величезні статуї Христа, Івана Хрестителя та 11 апостолів (крім апостола Петра).
2012_10_rome_vatican_1

До собору ведуть 5 дверей. Центральні бронзові ворота із зображенням Спасителя, Пречистої Діви Марії та свв. апостолів Петра та Павла є шедевром ювелірного мистецтва (автор - Антоніо Філарете (1440-1445 рр.))
2012_10_rome_vatican_2

Увійшовши до собору, відразу відчуваєш його велич та красу. Загальна довжина базиліки 211,6 м.
2012_10_rome_vatican_3

Над головним вівтарем – величезний балдахін (ківорій) на 4 кручених колонах, на яких стоять статуї ангелів. Мощі святого Петра знаходяться в гроті (під вівтарем собору).
2012_10_rome_vatican_4

8 квітня 2005 р. тут було поховано і папу Івана Павла ІІ.
2012_10_rome_vatican_5

Саме в цьому величному соборі 15 жовтня 2012 року і відбулася урочиста літургія українських прочан.
2012_10_rome_vatican_5a

Цей собор - духовний центр Католицької Церкви, який є символічним втіленням слів Христа: "Ти – Петро (скеля), і що на цій скелі збудую мою Церкву й що пекельні ворота її не подолають. Я дам тобі ключі Небесного Царства" Мт. 16:18-19.
Про це і свідчить напис латиною на куполі: TU ES PETRUS ET SUPER HANC PETRAM AEDIFICABO ECCLESIAM MEAM ET TIBI DABO CLAVES REGNI CAELORUM

Площа Святого Петра або пьяцца Сан П'єтро (Piazza San Pietro) - грандіозний майдан у вигляді двох симетричних півкругів, який розташовано перед базилікою св. Петра в Римі, побудований за проектом архітектора Берніні 1656-67 рр. Тут збираються натовпи віруючих, щоб слухати виступи папи Римського.
2012_10_rome_vatican_6

Базиліка Святого Павла за міськими мурами (італ. Basilica di San Paolo fuori le Mura; Базіліка Сан-Паоло-фуорі-ле-Мура) — одна з чотирьох великих, так званих патріарших, базилік Рима. Назва базиліки «за мурами» пояснюється тим, що вона була споруджена за стіною Авреліана, яка була побудована в ІІІ ст. н.е. У другій половині IV ст., при імператорі Валентініані I базиліка була добудована і розширена. Але вже наприкінці цього ж століття імператор Феодосій І почав будівництво грандіозної споруди.
content/2012_10_rome_vatican_7

В центрі внутрішнього простору знаходиться статуя святого Павла, яку створив Джузепе Обічі з карського мармуру. Святий Павло зображений з мечем в руках, що є символом мучеництва. Частина фасаду розташована над портиком та прикрашена мозаїками. У верхній частині композиція «Христос, що благословляє» (Він знаходиться між святими Петром і Павлом), а нижче, на фризі, зображений сюжет «Агнець Божий». Ще нижче, як обрамлення вікон, чотири величезні фігури пророків.
2012_10_rome_vatican_8

В центрі трансепту базиліки, ближче до центрального нефу споруджено балдахін над похованням св. Павла. 
2012_10_rome_vatican_9 

З 2002 по 2006 роки в базиліці були проведені розкопки, під час яких було знайдено під вівтарем саркофаг. Радіонуклідний аналіз кісток знайдених у саркофазі, підтвердив, що це кістки людини, що померла в І-ІІ ст. Це ще раз працює на версію, що саме тут знайдено справжнє поховання св. Павла.

2012_10_rome_vatican_10

Текст: Леся Скубко
Фото: Леся Скубко, Віктор Соловей

Частину матеріалу цієї статті взято за цим посиланням:
http://www.rtkorr.com/news/2012/03/13/301665.new