• ЦЕНТР РЕЛІГІЄЗНАВЧИХ ДОСЛІДЖЕНЬ ТА МІЖНАРОДНИХ ДУХОВНИХ СТОСУНКІВ
    ЦЕНТР РЕЛІГІЄЗНАВЧИХ ДОСЛІДЖЕНЬ ТА МІЖНАРОДНИХ ДУХОВНИХ СТОСУНКІВ
  • ЦЕНТР РЕЛИГИОВЕДЧЕСКИХ  ИССЛЕДОВАНИЙ И МЕЖДУНАРОДНЫХ ДУХОВНЫХ ОТНОШЕНИЙ
    ЦЕНТР РЕЛИГИОВЕДЧЕСКИХ ИССЛЕДОВАНИЙ И МЕЖДУНАРОДНЫХ ДУХОВНЫХ ОТНОШЕНИЙ
  • CENTER  OF RELIGIOUS SCIENCE RESEARCH AND INTERNATIONAL SPIRITUAL RELATIONS
    CENTER OF RELIGIOUS SCIENCE RESEARCH AND INTERNATIONAL SPIRITUAL RELATIONS

Абу-Дабі, ОАЕ 2012

Абу-Дабі – найбільший за територією емірат, з якого розпочалась сучасна історія країни і перші трансформації,  логічне продовження яких і стало основою сучасного всесвітньо відомого феномену Об’єднаних Арабських Еміратів. Зараз Абу-Дабі не лише адміністративний центр федерації, але й релігійний. На території даного емірату у 1996 – 2007 роках (планування розпочалось у 1980-х рр.) було збудовано найбільшу в ОАЕ мечеть. 

Велика мечеть шейха Зайєда, Абу-Дабі (Sheikh Zayed Grand Mosque, Abu Dhabi) – значна за розмірами мечеть сунітського напрямку, що може одночасно прийняти до 40 тисяч віруючих (за деякими даними, навіть більше). Мечеть було збудовано за ініціативою політичного і культурного лідера і першого президента Об'єднаних Арабських Еміратів, «Батька Нації», шейха Зайєда бін Султана (Sheikh Zayed bin Sultan Al Nahyan). Йому вдалося шляхом мирних трансформацій побудувати нову сучасну країну і значно покращити життя місцевих мешканців. Шейх Зайєд говорив, що іслам не суперечить модернізації, науковому прогресу і процвітанню (див.: http://www.szgmc.ae/en/sheikh-zayed-and-grand-mosque). Це кредо він і втілював у життя. Людська вдячність відчувається і після його смерті - біля могили шейха, що розташована на території мечеті, різні імами постійно промовляють за нього молитви.
Архітектурний ансамбль мечеті, створений з білого мармуру і оздоблений коштовним камінням та золотом, вражає своєю величчю кожного – не залежно від релігійних вподобань або, навіть, їх відсутності. Велика мечеть була побудована з використанням різних ісламських архітектурних стилів, що органічно і витончено поєднуються. Оскільки за задумом шейха Зайєда мечеть мала «об'єднувати світ», для її створення були залучені майстри та використані будівельні матеріали з усього світу – Італії, Німеччини, Марокко, Індії, Туреччини, Ірану, Китаю, Великої Британії, Нової Зеландії, Греції, Македонії і звісно, Об'єднаних Арабських Еміратів.

Стіна, де знаходиться міхраб, декорована каліграфічними написами. Дев'яносто дев'ять імен Аллаху були написані у традиційному стилі каліграфії – куфі, – видатним еміратським майстром Мохамедом Манді (Mohammed Mandi). Загалом, у оздобленні мечеті було використано три окремих стиля каліграфії (Naskhi, Thuloth and Kufi), виконані трьома майстрами – з ОАЕ, Сирії та Йорданії. 

У період місяця Рамадан з мечеті ведеться трансляція на територію всієї країни.
На території мечеті діє інформаційний центр (Sheikh Zayed Grand Mosque Center) і бібліотека. Сайт центру: www.szgmc.ae

abu_dhabi_grand_mosque_26

abu_dhabi_grand_mosque_2

abu_dhabi_grand_mosque_3

abu_dhabi_grand_mosque_6

abu_dhabi_grand_mosque_11

abu_dhabi_grand_mosque_12

abu_dhabi_grand_mosque_13

v_abu_dhabi_grand_mosque_35

abu_dhabi_grand_mosque_18

v_abu_dhabi_grand_mosque_36

abu_dhabi_grand_mosque_25

Текст: Валерія Іванченко
Фото: Валерія Іванченко, Ганна Косенко.


Дата публікації: 31.07.2012