• ЦЕНТР РЕЛИГИОВЕДЧЕСКИХ  ИССЛЕДОВАНИЙ И МЕЖДУНАРОДНЫХ ДУХОВНЫХ ОТНОШЕНИЙ
    ЦЕНТР РЕЛИГИОВЕДЧЕСКИХ ИССЛЕДОВАНИЙ И МЕЖДУНАРОДНЫХ ДУХОВНЫХ ОТНОШЕНИЙ
  • CENTER  OF RELIGIOUS SCIENCE RESEARCH AND INTERNATIONAL SPIRITUAL RELATIONS
    CENTER OF RELIGIOUS SCIENCE RESEARCH AND INTERNATIONAL SPIRITUAL RELATIONS
  • ЦЕНТР РЕЛІГІЄЗНАВЧИХ ДОСЛІДЖЕНЬ ТА МІЖНАРОДНИХ ДУХОВНИХ СТОСУНКІВ
    ЦЕНТР РЕЛІГІЄЗНАВЧИХ ДОСЛІДЖЕНЬ ТА МІЖНАРОДНИХ ДУХОВНИХ СТОСУНКІВ

Інтерв’ю з настоятелем Патріаршого Собору Воскресіння Христового о. Никанором Лоїком

Під час освячення Патріаршого Собору Воскресіння Христового (18 серпня 2013 р. (Київ, УГКЦ)) відбулася розмова співробітника ЦРДМДС Скубко Лесі з настоятелем Патріаршого Собору Воскресіння Христового о. Никанором Лоїком.

2013_08_interview_loik Л.: Доброго дня, отче. Я представляю Центр релігієзнавчих досліджень та міжнародних духовних стосунків (м. Донецьк). Розкажіть, будь ласка, про освячення Собору. Я була присутня на всіх урочистостях, присвячених святкуванню 1025-річчя Хрещення Ураїни-Руси і освяченню Патріаршого Собору Воскресіння Христового. Чесно кажучи, я такого не бачила і не думала, що так може бути – всі люди, які прибули на ці святкування виглядають як одна сім'я. Мої батьки дивились ці події по ТБ і кажуть, що всі люди виглядали дуже щасливими. Я майже нікого тут не знаю, але я відчувала себе частинкою цієї великої Української родини. І коли я сказала, що приїхала на ці Свята з Донецька, це трохи дивувало, але мене щиро вітали. Я знаю, що з Донецька була невелика делегація, приблизно 100 осіб, а, взагалі на цих подіях був зібраний весь світ.

Н.: Так. Де тільки живуть греко-католики – представники тут були.

Л.: Патріарх Святослав (Шевчук) під час проповіді на Володимирській гірці вітав представників всіх конфесій, промовляючи, що відкриває обійми всім: і православним, і католикам, і протестантам і просто добрим людям. Чи були на цих урочистостях представники інших конфесій?

Н.: Такої інформації у мене, на жаль, немає.

Л.: Скажіть, будь ласка, що на цих урочистостях Вас найбільше вразило по-перше, як людину, а по-друге, – як духовну особу?

Н.: Перш за все це те, що нарешті «Звершилося», - те, що Христос сказав на Хресті, коли віддавав свого Духа. Цей момент (віддати своє життя) є не дуже приємний і не до кінця по-людські зрозумілий. Десь так можна сказати і про цю подію, яка відбулася у нас під час освячення Патріаршого Собору. Приходили чутки, що місце під Собор виділили, а потім його змінили. Нарешті, знайшли місце під будівництво Собору, посвятили наріжний камінь. І я ніколи не міг собі подумати, що я можу бути тут на цьому місці свідком тих дуже бурхливих місяців після лютого (2013 р.), коли Синод Єпископів УГКЦ вирішив, що саме 18 серпня 2013 року має довершитися освячення храму. У це було дуже важко повірити. Ні, я не правильно кажу – у це можна було тільки вірити! Ми відслужили Літургію на Великдень, а зразу після свят почалася робота. І якщо дивитись на все це в сенсі фрази Христа «Звершилось», то, спочатку можна сказати, що це приносить терпіння, а потім дає визволення. Тому, напевно, ми є трохи втомлені, але поза тим наповнені благодаттю. Звершилось те, на що так довго чекали. А коли виповнюються сподівання – приходить велика радість.

Л.: Так, у всіх було саме таке відчуття радості. Повертаючись до питання організації подібних подій, скажіть, будь ласка, як вдалось розмістити всіх прочан?

Н.: То була ціла організація і про деякі ділянки я, навіть, не знаю.

Л.: А за яку ділянку відповідали Ви?

Н.: Я відповідав за організацію Богослужіння в храмі.

Л.: Все пройшло на високому професійному рівні: і організаційні моменти і всі святкові урочистості. Було дуже приємно зануритися в теплу щиру атмосферу миру, спокою і любові, яка панувала в Українській Греко-Католицькій Церкві під час свят і побачити справді щасливі обличчя всього українського люду, який приїхав на довгоочікувані урочистості, щоб поживитися Словом Божим, доторкнувшись до джерела витоку християнської віри на славних українських землях. Дякую Вам, отче, за розмову і вітання вашій Церкві від донецьких симпатиків УГКЦ та нашого Центру релігієзнавчих досліджень та міжнародних духовних стосунків.